O cestě

Šlo o víceméně rodinný podnik v šesti lidech, vytvořený na míru po dohodě s cestovní kanceláří MA.CE.K. Ta zajistila návrh programu, autobus, řidiče a průvodce znalého poměrů. Z 12 dnů jsme asi 2 strávili na cestách, 3 po městech a 7 v horách. Přejeli jsme přes Slovensko do Užhorodu přes Mukačevo a Solotvinu do Rachova, odtud jsme přes poloninu Svidovec a přes vrchol Bliznice přešli do Usť Čorné a po krátkém zotavení jsme ještě přešli přes poloninu Krásná do Koločavy. Odtud jsme již autem navštívili Siněvir (muzeum vorařství), Sborov, továrnu Dobré vody, Lvov a Ternopol. Zpět do Čech jsme se vraceli přes Polsko a Slovensko.

Středa 26. 7.

Odjezd byl stanoven z Prahy, celý den jsme vlastně strávili cestou. Jeli jsme přes Pardubice vyzvednout průvodce a pak stále na východ na Slovensko. Přespali jsme u Zemplínské Šíravy (dojezd 21 hodin).

Čtvrtek 27. 7.

V 5:15 jsme vstávali, v 6:15 odjížděli a těsně před osmou jsme byli na hranicích. Slovenské a ukrajinské hranice jsme překonali za 1,5 hodiny (částečně díky samostatnému pruhu pro autobusy). Užhorod je kousek za hranicí, v 9:45 jsme se pustili do prohlídky - prošli jsme si most a centrum, mrkli na řeckokatolickou katedrálu, hrad (5 UAH bez průvodce; krom hradu samotného je zde muzeum s národopisnými sbírkami, expozicí z války apod.) a skanzen (5 UAH bez průvodce; je v něm několik desítek staveb z karpatské oblasti). Pak jsme šli ještě kousek po městě a navštívit zdejší tržiště a tržnici - všechno je zde na naše poměry levné, leccos je na naše poměry nehygienické - maso nechlazené přímo na stolech, pobíhající psi atp.

Ve čtrnáct hodin jsme opustili Užhorod a zamířili na Mukačevo. Prohlédli jsme si však pouze hrad (4 UAH bez průvodce, k vidění je několik bezvýznamných expozic; hrad jako takový je zajímavý, ale nikoli výjimečný). Za Mukačevem se začaly zmenšovat a zhoršovat cesty. Kolem nich byla nová, poměrně honosná sídla, avšak značně nevkusná (horší než "české podnikatelské baroko").

Vrcholem toho měla být zřejmě Solotvina - vyhlášené letovisko u solných jezírek. Přijížděli jsme poměrně pozdě, kolem 19. hodiny, a proti nám proudil dav lidí s plážovými taškami, lehátky a narudlými těly. Jezírka byla dosti mělká, voda zkalená, všude odpadky a kolem vody i ve vodě řada lidí užívajících si atmosféru. Nás zarazil spíše zápach a pocit, že možná jde o kaliště nebo čističku odpadních vod. Tuzemci se však rochnili ve vodě (ta má díky vysoké koncentraci solí člověka nadnášet) a zjevně se toho místa nemohli nabažit. V blízkosti byl kemp, chatky, jakýsi bazének se slanou vodou a diskotéky, kde řvala hudba. My jsme měli chuť utéct, ale nebylo kam. Přespali jsme v chatkách (120 UAH pro 4 lidi), záchody turecké (smradlavá díra v betonové podlaze), sprchy v podobě trubky v dřevěném přístřešku.

Pro představu o relacích - během dne jsme si koupili džus (2 dcl 2-4 UAH), zmrzlinu (1,8 UAH), pivo (0,3 za 3 UAH), šašlik (150 g za 12 UAH), salát za 5 UAH, pivo (0.5 za 2,50 UAH), meloun 8 kg za 16 UAH.

Pátek 28. 7.

Vstávali jsme v 6:30 abychom v 7:30 mohli odjet, v 8:20 jsme byli v Rachivu, kde jsme dokoupili čerstvé pečivo a rozloučili se s "civilizací"v restauraci. Ta byla na místní poměry velmi hezká, dokonce měla evropský záchod, ovšem šlo se k němu přes sklad a kuchyni, kde zrovna ve dřezu myli nádobí. Panák vodky (náš velký) stojí asi 1,5 UAH.

V půl jedenácté jsme vyrazili vzhůru na poloninu Svidovec, cesta vycházela z okraje Rachiva, nejdříve to byla zpevněná cesta, pak spíše polní, ale stále dobrá. Postupně řídla stavení a občas se odhalil výhled na údolí a město. Potkávali jsme první atributy vesnic a hor - starého pána s vozíčkem, kupy sena, náklaďák vozící lidi na korbě, sběrače borůvek a kluky a mladíky na všerůzných vehiklech. Například dva chlápci s plynovými bombami na sajtkáře - jeden řídil, druhý přidržoval. Odpoledne jsme se ocitli již na volných loukách plných rozkvetlých vonících květin. Počasí nám přálo - sluníčko a modré nebe. Bylo dost horko, ale semtam se při cestě ukázal potůček. V podvečer jsme už šli po polonině pěkně po hřebeni z kopečku na kopeček. V 17:45 jsme se u Perelesoku utábořili, rozdělali si oheň a kochali se zapadajícím sluncem.

Sobota 29. 7.

Vstávali jsme v sedm a před devátou vyráželi. Cesta už vedla po hřebeni, vrcholky jsme někdy přecházeli, někdy obcházeli po vrstevnici. V 11 hodin jsme potkali značně zchátralou salaš, kde jsme mohli dobrat vodu a ochotně nám prodali mléko, jeho obvyklá cena je prý cca hřivna za půllitr. Nadojené mléko skladují v hliníkových konvích, které jsou v přístřešku ve stínu. Jednou týdně prý přijíždí auto a mléko sváží. Přes smrádek kolem, neutěšený stav příbytku a způsob skladování mléka se nám po jeho požití nic nestalo. Posvačili jsme a ve 12 hodin jsme vyrazili dále k Malé Bliznici, kterou jsme obešli po svahu a vylezli v sedle mezi Velkou a Malou Bliznicí. Na Velkou Bliznici (1881 m n. m.; 14:30) už to pak byl kousek, byl z ní hezký výhled, ale také vcelku hodně lidí, kteří sem z nedalekých turbáz mohou dojít velmi snadno během odpoledního výletu. Další cesta vedla chvíli přes okraj srázu, nadneseně nazvaný "cliffs" (útesy). Z nich jsme přešli na hřeben Dogljasky a kousek pod ním (cca 100 m) u malého jezírka (jiné, než bývá na mapách pod Dogjaskou) jsme se vykoupali a utábořili.

Neděle 30. 7.

Nad ránem začalo pršet, během balení naštěstí přestalo, ale celý den už pak byla mlha. V devět jsme pokračovali v cestě, po chvilce hledání v mlze se nám podařilo najít hřeben, který nás dovedl na Ungarjasku. Až odpoledne se na chvíli malinko rozestoupily mraky, ale viděli jsme jen tolik, že jsme mohli tušit, o co přicházíme. Navigace za mlhy je tu značně obtížná, protože cesty nejsou úplně vždy zřetelné - jsou to většinou cesty vyježděné auty, ale místy se rozjíždí a jen někdy se zase sjíždí dohromady. Jen podle mapy se dalo tušit, že jsme minuli vrchol Ungarjaska a v podvečer Tempa. Kousek za ní jsme se utábořili. Pro vodu jsme museli jít do lesa a v roklině jít dolů tak dlouho, než se objevilo vlhké koryto a posléze voda, což bylo nemálo výškových metrů.

Pondělí 31. 7.

Ráno nás vzbudil štěkot psů a cinkot ovčích zvonců valících se na pastvu. Čekalo nás ale také příjemné překvapení - svítilo sluníčko a pod námi se povalovaly bílé mraky. V klidu jsme si sušili věci a užívali si sluníčka a rozhledů. Dále jsme vyrazili až v 10 hodin a záhy jsme začali klesat do údolí. Ač jsme měli namířeno do Usť Čornej, zašli jsme si na západ a slezli jsme kousek za Krásnou (14:00) na silnici. Kolem po cestě jezdila auta, většinou Lady, často řídily ženy. Naštěstí pro nás mohl přijet autobus a tak jsme za chvilku byli v Usť Černej, kde jsme se ubytovali v Turbáze (turistická ubytovna) - záměr poměrně dobrý, pokoj pro dva s evropským záchodem, vanou, dřevěnou podlahou… ale řemeslná práce příšerná. Poblíž je jídelna ("stalovaja"), kde mají několik jídel, saláty a základní potraviny. Po posilnění jsme vyrazili na prohlídku vesnice - je hrozně dlouhá a prostřední část je asfaltovaná. Jinak jsou cesty (zde v horách) často udusané, prašné a plné děr. Po obou stranách silnice jsou domy, v centru nějaké obchody a dva kostely. Fotím si hrající si děti i staré povídající si babičky. Večer jsme zašli do Koliby na šašlik; já jsem bohužel přišel o večerní vystoupení břišní tanečnice. Přespání v turbáze stálo 100 UAH za pokoj; byl to na zdejší poměry komfort, ovšem teplá voda tekla jen někdy a časem přestala téci veškerá voda. Ráno jsme se dozvěděli, že obsluha čerpadla se opila.

Úterý 1. 8.

Snídani jsme si dali v jídelně, dokoupili jsme potraviny a vyrazili na poloninu Krásná (10:30). Cesta začínala přímo ve vesnici, stoupání nebylo až tak tragické a šlo se většinu doby ve stínu v lese. Polonina byla krásná, opět jsme šli po hřebeni nebo kousek pod ním, sluníčko svítilo a okolo nás se nabízely nádherné výhledy. Šli jsme kousek za horu Klimova, kde se les přiblížil hřbetu poloniny. Cestou jsme viděli několik stád a bačů, pásli ovce, krávy a koně a nijak je nerušilo, že jejich svěřenci se potulují po několika stráních. Dorazili jsme asi v 18:30 a ještě jsme museli sklesat pro vodu.

Středa 2. 8.

Ráno nás opět uvítalo deštěm, na balení sice přestalo, ale přes den byly časté přeháňky. Výhledy se nám tím opět skryly. Kousek za naším spaním byl přístřešek bačů s provizorní ohrádkou na ovce. Zrovna svářeli mléko a po projevení zájmu si chlapík vyhrnul rukáv košile, zanořil ruku hluboko do vědra s mlékem, vytáhl sedlinu, v rukách z ní vymačkal mléko a uhnětl kouli, kterou nám podal. Nebylo to špatné, jen to samotné nemělo moc chuť (a nic nám potom nebylo). Ukázalo se, že chlapík pracoval i v Čechách a naštěstí si odvezl dobré vzpomínky. Viditelnost byla mizerná, takže jsme ani nevnímali horu Gropu a Siglanskij. V jeden moment jsme při obcházení kopce sešli příliš dolů a museli jsme se vyšplhat příkře nahoru, abychom se našli a opět narazili na cestu. Předčasně jsme poloninu opustili nad začátkem Koločavy, protože nahoře nebylo nic moc vidět. Mlha se držela nahoře, takže po nějaké době se pod námi objevily domky a pomalu jsme se přes louky a zahrady dostali až na cestu vedoucí skrz celou vesnici. Na kraji byly vidět nově postavené domky, kupodivu i ty měly za turecký záchod domem a studnu na zahradě. Cesta se postupně rovnala a díry se zmenšovaly. Cestou jsme potkávali spoustu lidí a spousty odpadků, mnoho z nich i v potoce, který tekl podél cesty. Konzum a PET flašky dorazil dříve než svoz odpadu, a tak přehrádkami na koupání přetékaly odpadem. Místy bylo možné najít starý nábytek či kusy aut. Po asi 3 km jsme dorazili na křižovatku, kde začínalo "centrum", což se poznalo podle asfaltované cesty. Kousek odtud byla škola a několik obchodů. Zpravidla prodávaly všechno - jídlo, lustry, pití, plechovou vanu, kytky… My jsme směřovali do bývalé četnické stanice, která byla zrekonstruována a dnes v ní Natália Tumarec a její muž provozují hostinec s možností ubytování. Ceny jsou na Ukrajinu mírně vyšší, ale standard nadprůměrný. (Šašlik se salátem a brambory: 22 UAH, pivo 2,5 UAH, čokoláda 3,5 UAH, vodka 1,5 UAH; přespání na zemi v pokoji tak pro 6 lidí 10 UAH za osobu). Vcelku dobrý podnikatelský záměr, do Koločavy jezdí jen Češi (do jiných míst jezdí Poláci a jiné národnosti) a každý sem zavítá. Podle fotografie v lokále ještě v roce 2000 stanice neměla střechu, v provozu je snad od roku 2003. Naše ubytování bylo domluveno v domku Natálie zesnulých rodičů. Domek byl vlhký a trochu zatuchlý, suchý záchod na dvorku, studna opodál. Byla tam však také sauna a cosi jako sprcha (vývod trubky u stropu). Ačkoliv jsme měli připravené a povlečené postele, spali jsme raději ve spacácích. Domek uchovával ducha dřívějšího žití - staré postele a peřiny, křížek na zdi, kredenc… Jedna noc nás stála 130 UAH. Další alternativou je přespání ve škole za 5 UAH.

Čtvrtek 3. 8.

Ráno jsme se pokoušeli koupit ve vesnici něco k snídani, ale moc to nešlo, na koláčky a jogurt jsme si museli nechat zajít chuť. Dopoledne jsme navštívili školu, kde nám Natalia Tumarec (její děda se přátelil s Olbrachtem) ukázala muzeum Ivana Olbrachta, prohlédli jsme si školu (není až tak špatná, ale záchody připomínají chlívek a na fotbalovém hřišti za školou se pasou krávy; sem tam i něco utrousí). Kousek od školy na kopečku je i hřbitov, musí se k němu přelézt mírný plot. Byl by moc hezký, kdyby si místní neoblíbili pestré umělohmotné květiny. Na každém hrobě je postaven kyblík, snad proti duchům. Hrob Nikoly Šuhaje je na konci trochu osamocen, pozná se podle modrého kbelíku. Opodál je hrob jeho bratra a na vršku hřbitova je hrob Eržiky. Nikola nemá zas až tak auru lidového hrdiny, byl to zběh z vojny a loupežník, který sice bral bohatým, ale spíše proto, že chudým neměl co vzít. Opodál v Koločavě je dřevěný kostel, u nějž jsou hroby četníků (Čechů), které Nikola zastřeli - i nápisy jsou v češtině. Kousek za Koločavou je i židovský hřbitov, víceméně už opuštěný, protože většina židů na Zakarpatské Rusi nepřežila druhou světovou válku.

Odpoledne jsme opustili Koločavu a jeli jsme na Siněvir, podívat se na muzeum vorařství. Z něj mnoho nezbylo, dvakrát ho zdemolovala povodeň. Nicméně o vorařském řemeslu je možné si udělat představu a nelze k němu nemít obdiv. Na tomto místě se kmeny svazovaly do velkých vorů. Když byl vor hotov, tři muži se postavili na příď a z hráze byla vypuštěna voda, která sedmdesátikilometrovou rychlostí strhla vor po proudu dolů. Od 15:30 jsme už jen seděli v autobuse, vzhledem ke stavu cest to jde dost pomalu. Ve 22 hodin nedorazili do Sborova, kde jsme měli domluvenou večeři (cosi jako řízek s bramborem + pivo za 20 UAH za osobu) a přespání ve služebním bytě Dobré vody (konečně evropské ubytování).

Pátek 4. 8.

V sobotu jsme jeli do továrny Dobré vody, která je hned u Sborova. Karel nám ukázal kde se co a jak dělá, bohužel zrovna neběžel provoz. Odtud jsme jeli do Lvova, který nás velmi zaujal. Muselo to být hezké město s řadou památek, v centru byly krásné domy, na kterých ale bylo znát, že se o ně několik desetiletí nikdo nestaral. To se ale právě měnilo a všude se horečnatě opravovalo a stavělo. Dosud byly ale otevřeny dvorky a průchody, kde se zpravidla skrývaly oprýskané omítky a smrad, ovšem jaksi romanticky. Navštívili jsme starou lékárnu (muzeum, 3 UAH), věž městského úřadu (2 UAH) a prošli jsme si tamní hlavní třídu i vedlejší uličky. Kostely byly většinou buď zavřené, nebo se smělo jen do vchodu. Světlou výjimkou byl starý arménský kostel, který byl navíc velmi krásný a s neobvyklým interiérem. Ve Lvově bylo znát, že město už naskočilo na evropský vlak - nejnovější modely západních aut, kavárny, obchody, stánky… trochu mi připomněl Český Krumlov před 15 lety. I tady jsou ale pouliční tržnice, kde se maso prodává na prkně. Ve městě asi není pouliční kanalizace, takže když začalo pršet, z ulic se na chvíli staly řeky. Ze Lvova se nám vůbec nechtělo pryč.

Měli jsme však v úmyslu ještě navštívit Ternopol, cestou jsme se ještě stavili v Dobré vodě podívat se na výrobu vod. Ternopolu jsme nakonec viděli jen restauraci (večeře - žebírka, brambory, saláty, alkohol - slušná hostina - 40 UAH na osobu), pár ulic a jezero, protože pršelo. I další noc jsme strávili v bytě Dobré vody.

Sobota 5. 8.

Ráno už jsme vyrazili na cestu zpět domů. U Sborova jsme se stavili u pomníku bitvy u Sborova (poprvé zde bojovala česká armáda), o pomník se stará mj. Dobrá voda (díky ní zde visí vlajka, seká se tráva apod.). Do Čech jsme jeli přes Polsko a Dukelský průsmyk. Přespali jsme na Slovensku v Liptovském Hrádku v hotelu Smrek (jednolůžák s přistýlkou 1020 SK = 700 Kč).

Neděle 6. 8.

Zbývalo nám přejet Slovensko a dojet do Prahy. Což se nám i podařilo, dojeli jsme asi v 16 hodin.

Všeobecné info:

1 hřivna (UAH) = 4,272 Kč; plat učitele 180 UAH

Odkazy

http://www.paladix.cz/clanky/podkarpatska-rus-1.html

http://www.svetlans.cz/user_data/zpravodajstvi/obrazky/File/zpravodaj/2005/svetelsky%20zpravodaj%2010-05.pdf

http://www.sonny44.com/ukr05/index.htm

http://www.karpaty.net/ukrajina/ukrajina.htm

http://3web.dkm.cz/universal/podkarpatska_rus_k/ - staré fotky!

http://nasejizdy.czechian.net/200408_ukrajina/200408_ukrajina.htm

Lvov: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lvov

Užhorod, Mukačevo, Solotvina, Rachiv

Tomáš, Gábina a Lada v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 10:24
Clona9
Čas1/200
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#001_CRW_7021.jpg
Užhorod
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 10:12
Clona8
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#002_CRW_7017.jpg
Bývalá synagoga v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 10:16
Clona7.1
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#003_CRW_7018.jpg
Grafiti v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 10:17
Clona4.5
Čas1/40
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko27 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#004_CRW_7019.jpg
Řeckokatolická katedrála v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 10:41
Clona10
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#005_CRW_7025.jpg
Interiér řeckokatolické katedrály v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 10:40
Clona4.5
Čas1/50
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#006_CRW_7024.jpg
Hrad v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 11:50
Clona13
Čas1/400
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko21 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#007_CRW_7026.jpg
Skanzen v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 12:28
Clona9
Čas1/200
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#008_CRW_7031.jpg
Domek ve skanzenu v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 12:05
Clona5.6
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#009_CRW_7027.jpg
Dřevěný kostelík sv. Michala ve skanzenu v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 12:21
Clona10
Čas1/250
ISO200
Kompenzace0
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#010_CRW_7029.jpg
Tržnice v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 13:03
Clona4
Čas1/50
ISO400
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#011_CRW_7034.jpg
Prodej masa v tržnici (Užhorod)
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 13:00
Clona6.3
Čas1/60
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#012_CRW_7032.jpg
Psi v tržnici v Užhorodě
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 13:01
Clona7.1
Čas1/125
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#013_CRW_7033.jpg
Na cestě do Mukačeva stály krávy...
Autor
Pořízení27.07.2006 v 18:53
Clona
Čas1/125
ISO50
Kompenzace0
Ohnisko5.8 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#014_PICT0022.jpg
Hrad v Mukačevu
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 15:57
Clona11
Čas1/320
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#015_CRW_7036.jpg
Nádvoří hradu v Mukačevu
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 15:38
Clona11
Čas1/400
ISO400
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#016_CRW_7035.jpg
Lada a Tomáš před hradem v Mukačevu
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 15:58
Clona13
Čas1/400
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#017_CRW_7037.jpg
Zastávka u silnice na šašlik
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 17:38
Clona5
Čas1/60
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko21 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#018_CRW_7038.jpg
Solotvina - "pláž" v zapadajícím slunci
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 19:34
Clona8
Čas1/160
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#019_CRW_7039.jpg
Solotvina - návštěvníci solných jezírek
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 19:37
Clona7.1
Čas1/80
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko43 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#020_CRW_7040.jpg
Zábava na plážích Solotviny
Autor
Pořízení27.07.2006 v 19:35
Clona
Čas1/100
ISO50
Kompenzace0
Ohnisko13.9 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#021_PICT0026.jpg
Vyhlášená jezírka se slanou vodou
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 07:05
Clona11
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#022_CRW_7045.jpg
Bazének u solných jezírek v Solotvině
AutorPetr Hendl
Pořízení27.07.2006 v 19:45
Clona5.6
Čas1/80
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#023_CRW_7041.jpg
Kemp v Solotvině - chatky a stany v blízkosti solných jezírek
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 07:07
Clona13
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko35 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#024_CRW_7046.jpg

Polonina Svidovec

Sprchy v kempu v Solotvině - "ukrajinský standard"
Autor
Pořízení27.07.2006 v 19:58
Clona
Čas1/25
ISO200
Kompenzace0
Ohnisko18.2 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#025_PICT0031.jpg
Rachiv - restaurace
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 09:11
Clona4.5
Čas1/50
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#026_CRW_7047.jpg
Stoupání od Rachivu na poloninu Svidovec
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 10:30
Clona9
Čas1/125
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko35 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#027_CRW_7050.jpg
Oblíbená doprava - tlupa lidí na korbě náklaďáku; v popředí Gabriela
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 10:43
Clona10
Čas1/200
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#028_CRW_7052.jpg
Převoz tlakových lahví na sajtkáře
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 10:59
Clona9
Čas1/125
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko35 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#029_CRW_7053.jpg
Rachiv z kraje poloniny
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 11:38
Clona10
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko33 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#030_CRW_7059.jpg
Stoupání od Rachivu na poloninu Svidovec
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 11:49
Clona11
Čas1/320
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#031_CRW_7060.jpg
Stoupání od Rachivu na poloninu Svidovec (Tomáš, Lada, Milan)
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 11:53
Clona10
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#032_CRW_7061.jpg
Louky plné květin na počátku poloniny Svidovec
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 12:53
Clona8
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#033_CRW_7063.jpg
Karel cestou na polonině
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 12:54
Clona8
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#034_CRW_7064.jpg
Sušení sena v dolních částech poloniny
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 13:23
Clona8
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko43 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#035_CRW_7065.jpg
Louka na polonině
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 13:57
Clona10
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko35 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#036_CRW_7067.jpg
Polonina Svidovec se salaší
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 15:24
Clona8
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko37 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#037_CRW_7069.jpg
Pohled z poloniny do okolních hor
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 15:31
Clona8
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#038_CRW_7072.jpg
Opuštěná salaš
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 15:34
Clona7.1
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#039_CRW_7073.jpg
Polonina Svidovec
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 16:12
Clona9
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko43 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#040_CRW_7075.jpg
Gábina na cestě na polonině
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 17:20
Clona9
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko41 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#041_CRW_7079.jpg
Koně u salaše
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 17:27
Clona8
Čas1/125
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko33 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#042_CRW_7081.jpg
Západ slunce na polonině
AutorPetr Hendl
Pořízení28.07.2006 v 20:00
Clona7.1
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-4/3
Ohnisko28 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#043_CRW_7094.jpg
Cestou po polonině Svidovec, vlevo hora Bliznice, vpravo od ní Malá bliznice
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 09:16
Clona13
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko35 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#044_CRW_7096.jpg
Bača a menší stádo ovcí
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 09:41
Clona14.1
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko50 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#045_CRW_7097.jpg
Velká a Malá Bliznice
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 09:48
Clona10
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko28 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#046_CRW_7098.jpg
Salaš, kde jsme i ochutnali mléko
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 11:03
Clona9
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#047_CRW_7099.jpg
Asi šestiletá dívka na salaši
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 11:13
Clona6.3
Čas1/500
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko132 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#048_CRW_7104.jpg
Žena - jeden ze tři lidí na salaši
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 11:13
Clona6.3
Čas1/400
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko132 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#049_CRW_7105.jpg
Lada a Tomáš při cestě do kopce
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 11:24
Clona8
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko70 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#050_CRW_7107.jpg
Gabriela, Karel a Gánina na hřebeni
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 12:31
Clona10
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko41 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#051_CRW_7108.jpg
Pohled zpět na jih - asi 1,5 dne naší cesty
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 14:28
Clona13
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko50 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#052_CRW_7112.jpg
Na vrcholu Velké Bliznice (1881 m n. m.) - Tomáš, Lada, Karel, Gabriela, Gábina; dole Petr a Milan
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 14:41
Clona10
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#053_CRW_7113.jpg
Vrcholová cedulka - způsob připevnění názorně demonstruje ukrajinský fortel
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 14:41
Clona11
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko25 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#054_CRW_7114.jpg
Nečekaně prudké svahy na sever od Bliznice, nadneseně nazývané "útesy".
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 14:42
Clona9
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko21 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#055_CRW_7115.jpg
Nečekaně prudké svahy na sever od Bliznice, nadneseně nazývané "útesy".
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 15:13
Clona11
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko33 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#056_CRW_7119.jpg
Kříž pod Bliznicí, neměl žádné označení
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 15:15
Clona11
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko28 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#057_CRW_7120.jpg
Pohled z útesů na Bliznici, úplně v pozadí je Malá Bliznice
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 15:24
Clona8
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#058_CRW_7121.jpg
Gábina nad útesy
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 15:27
Clona11
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko38 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#059_CRW_7122.jpg
Karel a Gabriela odpočívají po sestupu z Bliznice
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 16:42
Clona10
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko39 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#060_CRW_7127.jpg
Malé jezírko pod hřebenem Dogjasky, ani není v mapě.
AutorPetr Hendl
Pořízení29.07.2006 v 17:38
Clona8
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#061_CRW_7128.jpg
Mlha nad poloninou, vpředu Milan, za ním Lada, vpravo Tomáš
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 10:06
Clona11
Čas1/250
ISO400
Kompenzace-1/3
Ohnisko38 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#062_CRW_7134.jpg
Osamělý kříž na hřebeni Ungjasky
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 13:35
Clona9
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#063_CRW_7138.jpg
Hřeben Ungjasky před Tempou
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 16:34
Clona8
Čas1/160
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#064_CRW_7139.jpg
Hřebeny před Tempou
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 16:42
Clona7.1
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#065_CRW_7141.jpg
Milan na hřebeni pod Tempou
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 16:42
Clona8
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko42 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#066_CRW_7142.jpg
Tomáš a Lada u stanu v západu slunce
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 19:33
Clona10
Čas1/200
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#067_IMG_7146.jpg
Večeře při západu slunce (Milan, Lada, Gábina, Tomáš, Karel)
AutorPetr Hendl
Pořízení30.07.2006 v 19:35
Clona10
Čas1/200
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko28 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#068_CRW_7151.jpg
Ranní probuzení - nádherné počasí, mlha v údolí, stěkající psi a cinkající ovce
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 06:56
Clona11
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko30 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#069_CRW_7157.jpg
Salaš u konce poloniny
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 10:09
Clona10
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#070_CRW_7171.jpg
Salaš u konce poloniny
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 10:07
Clona11
Čas1/200
ISO200
Kompenzace0
Ohnisko34 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#071_CRW_7169.jpg
Polonina přešla v bukový les a začalo se klesat
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 10:20
Clona8
Čas1/160
ISO200
Kompenzace-1
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#072_CRW_7174.jpg
Nádherné výhledy na Usť Čornou od vysílače
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 10:23
Clona13
Čas1/320
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko27 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#073_CRW_7175.jpg
Sestup od vysílače, pod námi je vesnice Krásná
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 11:04
Clona11
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko51 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#074_CRW_7178.jpg

Usť Čorná

Sestup vonící a kvetoucí loukou, Gábina a Gabriela
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 11:59
Clona10
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko37 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#075_CRW_7182.jpg
Poslední úskalí dnešního dne - přejít přes závěsný most (Gabriela)
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 14:05
Clona11
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko43 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#076_CRW_7185.jpg
Turbáza v Usť Čornej a náš autobus značky LDV
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 15:16
Clona16
Čas1/640
ISO1600
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#077_CRW_7188.jpg
Jídelna ("stalóvaja") u turbázy - na místní poměry slušný nadstandard
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 16:09
Clona5.6
Čas1/100
ISO1600
Kompenzace0
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#078_CRW_7190.jpg
Usť Čorná - u turbázi. Všude je možné potkat nejrůznější vehikly
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 09:15
Clona14.1
Čas1/320
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko45 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#079_CRW_7205.jpg
Usť Čorná - prašná cesta, podél které se rozkládá vesnice
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 18:01
Clona10
Čas1/500
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko200 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#080_CRW_7198.jpg
Usť Čorná - Maminky s dětmi a psem
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 17:38
Clona10
Čas1/200
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#081_CRW_7195.jpg
Stará paní prodávala slunečnicová semínka
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 17:18
Clona5
Čas1/50
ISO125
Kompenzace0
Ohnisko38 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#082_IMG_7191.jpg
Usť Čorná - Babička na zápraží
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 17:18
Clona6.3
Čas1/60
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko25 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#083_CRW_7192.jpg
Centrální část - dokonce s asfaltovou silnící
Autor
Pořízení31.07.2006 v 17:35
Clona
Čas1/200
ISO50
Kompenzace0
Ohnisko11.5 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#084_PICT0029.jpg
Usť Čorná - mužský spolek
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 10:24
Clona13
Čas1/40
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#085_CRW_7212.jpg
Na silnici na konci vsi
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 18:08
Clona7.1
Čas1/320
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko200 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#086_CRW_7199.jpg
V kolibě se nám připravují pstruzi a šašliky
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 20:26
Clona3.5
Čas1/10
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko24 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#087_CRW_7202.jpg
Milan vysvobozuje kousky maska
AutorPetr Hendl
Pořízení31.07.2006 v 20:29
Clona4
Čas1/60
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko25 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#088_CRW_7204.jpg
Usť Čorná - bývalé nádraží, poslední vagóny
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 10:02
Clona6.3
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko21 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#089_CRW_7207.jpg

Polonina Krásná

Usť Čorná - bývalé nádražní budovy
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 10:04
Clona14.1
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-4/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#090_CRW_7209.jpg
Usť Čorná - prostor nádraží s pasoucí se krávou
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 10:05
Clona9
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#091_CRW_7210.jpg
Stoupání bukovým lesem na poloninu Krásná (Petr)
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 13:26
Clona11
Čas1/40
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#092_CRW_7215.jpg
Na kraji poloniny (Gábina, Gabriela)
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 14:52
Clona11
Čas1/400
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#093_CRW_7218.jpg
Polonina Krásná - Nádherné rozhledy z poloniny
AutorPetr Hendl
Pořízení v
Clona
Čas
ISO
Kompenzace
Ohnisko mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#094_CRW_7219_pan.jpg
Polonina Krásná - starý a mladý bača
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 15:04
Clona13
Čas1/320
ISO200
Kompenzace-19/50
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#095_CRW_7224.jpg
Polonina Krásná - hřeben ve směru na Klimovou
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 15:07
Clona9
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko24 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#096_CRW_7225.jpg
Polonina Krásná
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 17:20
Clona11
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko52 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#097_CRW_7231.jpg
Polonina Krásná - na Klimové
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 17:42
Clona11
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#098_CRW_7232.jpg
Polonina Krásná - místní kráva
AutorPetr Hendl
Pořízení01.08.2006 v 18:15
Clona8
Čas1/100
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko43 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#099_CRW_7233.jpg
Polonina Krásná - přístřešek pastevců s dočasnou ohradou pro ovce
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 08:58
Clona8
Čas1/100
ISO400
Kompenzace-1/3
Ohnisko30 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#100_CRW_7235.jpg
Chlapík nám hněte sýr na ochutnávku
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 08:59
Clona4.5
Čas1/40
ISO400
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#101_CRW_7236.jpg
Právě svařují mléko a nabízí nám sýr na ochutnávku
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 08:59
Clona5.6
Čas1/40
ISO800
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#102_CRW_7237.jpg
Přátelský chlapík, dokonce pracoval v Čechách
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 09:00
Clona5.6
Čas1/60
ISO1600
Kompenzace-2/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#103_CRW_7239.jpg
Mlha či mraky na Krásné - vpředu Milan
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 09:22
Clona8
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko45 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#104_CRW_7240.jpg
Pod vrcholem Ciglanskij jsme poněkud zakufrovali a ztratili výšku
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 11:55
Clona6.3
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko21 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#105_CRW_7242.jpg
Předčasně opouštíme poloninu a sestupujeme mlhou do údolí ke Koločavě
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 14:22
Clona11
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#106_CRW_7244.jpg

Koločava, Siněvir, Dobrá voda, Sborov, Lvov

Kříž naštěstí nepatřil nikomu z nás, ale zesnulému bylo pouze 18 let...
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 14:21
Clona10
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko24 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#107_CRW_7243.jpg
Níže už mlha nebyla a objevil se začátek Koločavy
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 16:03
Clona8
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko33 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#108_CRW_7246.jpg
Koločava - ústřední křižovatka
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:18
Clona9
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko39 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#109_CRW_7280.jpg
Koločava - krámek se vším možným - vana, jídlo, lustry...
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:25
Clona10
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#110_CRW_7281.jpg
Koločava - budova s obchody, za ní škola
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 08:41
Clona10
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#111_CRW_7258.jpg
Koločava - záchodky ve škole, ne nepodobné chlívku. Kolem (možná i vevnitř) se promenádují krávy
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 09:22
Clona7.1
Čas1/200
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#112_CRW_7260.jpg
Koločava - bývalá četnická stanice, dnes restaurace a ubytovna pro Čechy
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:31
Clona8
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#113_CRW_7282.jpg
Koločava - bývalá četnická stanice uvnitř
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 20:03
Clona3.5
Čas1/13
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#114_CRW_7251.jpg
Koločava - Vasil u baru v restauraci četnické stanice
AutorPetr Hendl
Pořízení02.08.2006 v 20:04
Clona3.5
Čas1/15
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#115_CRW_7252.jpg
Koločava - rodný domek Natálie Tumarec, kde jsme spali
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 09:33
Clona9
Čas1/200
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#116_CRW_7264.jpg
Koločava - pokoj v rodném domku Natalie Tumarec, kde jsme spali
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 07:50
Clona6.3
Čas1/100
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#117_CRW_7255.jpg
Koločava - kuchyň s hezkou kredencí v domku Natalie Tumarec
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 07:58
Clona5
Čas1/60
ISO1600
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#118_CRW_7256.jpg
Koločava - výklad Natalie Tumarec v muzeu Ivana Olbrachta
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 10:22
Clona4
Čas1/50
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#119_CRW_7266.jpg
Koločava - muzeum Ivana Olbrachta
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 10:19
Clona5
Čas1/80
ISO1600
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#120_CRW_7265.jpg
Koločava - před školu v hovoru s Natálií Tumarec
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 10:40
Clona14.1
Čas1/640
ISO1600
Kompenzace0
Ohnisko24 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#121_CRW_7270.jpg
Koločava - hřbitov plný umělohmotných kytek
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:12
Clona10
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko55 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#122_CRW_7279.jpg
Koločava - hrob Nikoly Šuhaje s modrým kbelíkem
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:01
Clona9
Čas1/125
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#123_CRW_7272.jpg
Koločava - nápis na hrobě (Mykola Sjugaj)
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:01
Clona10
Čas1/160
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#124_CRW_7273.jpg
Koločava - hrob Eržiky
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 11:09
Clona7.1
Čas1/125
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko22 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#125_CRW_7278.jpg
Koločava - dřevěný kostelík
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 13:02
Clona7.1
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#126_CRW_7284.jpg
Koločava - dřevěný kostelík
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 13:03
Clona5.6
Čas1/100
ISO100
Kompenzace-1
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#127_CRW_7286.jpg
Koločava - hroby četníků zastřelených Nikolou Šuhajem
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 13:01
Clona7.1
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#128_CRW_7283.jpg
Koločava - kříž u kostelíka
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 13:02
Clona10
Čas1/160
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko50 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#129_CRW_7285.jpg
Židovský hřbitov kousek za Koločavou
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 13:18
Clona10
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1
Ohnisko28 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#130_CRW_7287.jpg
Židovský hřbitrov kousek za Koločavou
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 13:20
Clona10
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko34 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#131_CRW_7289.jpg
Muzeum vorařství - velká část byla stržena povodněmi
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 14:19
Clona9
Čas1/125
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko45 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#132_CRW_7290.jpg
Stavidla a budova na přehradě - dnes muzeum vorařství
AutorPetr Hendl
Pořízení03.08.2006 v 15:05
Clona5
Čas1/60
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#133_CRW_7292.jpg
Továrna Dobré vody u Sborova
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 09:21
Clona3.5
Čas1/40
ISO1600
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#134_CRW_7295.jpg
Továrna Dobré vody u Sborova
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 18:12
Clona4.5
Čas1/50
ISO1600
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#135_CRW_7318.jpg
Památník bitvy u Sborova
AutorPetr Hendl
Pořízení05.08.2006 v 07:30
Clona7.1
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko27 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#136_CRW_7320.jpg
Lvov - kluk honí holuby na náměstí před klášterem Bernardýnů
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 15:45
Clona5.6
Čas1/80
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko21 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#137_CRW_7315.jpg
Lvov - klášter Bernardýnů
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 12:23
Clona7.1
Čas1/100
ISO200
Kompenzace-2/3
Ohnisko30 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#138_CRW_7297.jpg
Lvov - kostel u kláštera Bernardinů
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 12:24
Clona11
Čas1/250
ISO200
Kompenzace-63/100
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#139_CRW_7298.jpg
Lvov - ulička v centru města - živě se tu opravuje
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 12:30
Clona13
Čas1/400
ISO200
Kompenzace-63/100
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#140_CRW_7299.jpg
Staré části města mizí, nové se staví
Autor
Pořízení04.08.2006 v 15:36
Clona
Čas1/80
ISO50
Kompenzace0
Ohnisko6.9 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#141_PICT0024.jpg
Lvov - nádherné pavlače, průchody a dvorky
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 15:21
Clona4
Čas1/50
ISO100
Kompenzace+2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#142_CRW_7309.jpg
Lvov - Italský dvůr - kavárna a galerie
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 13:10
Clona9
Čas1/200
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#143_CRW_7302.jpg
Lvov - muzeum lékárny
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 13:30
Clona4
Čas1/30
ISO1600
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#144_CRW_7304.jpg
Lvov - pohled na lvov z věže městského úřadu
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 14:04
Clona9
Čas1/250
ISO100
Kompenzace-2/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#145_CRW_7306.jpg
Lvov - dvorek u arménského kostela
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 15:27
Clona5.6
Čas1/80
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#146_CRW_7311.jpg
Lvov - budova opery a baletu v Aleji svobody
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 14:57
Clona8
Čas1/200
ISO100
Kompenzace-1/3
Ohnisko24 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#147_CRW_7307.jpg
Lvov - dominikánský kostel
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 15:35
Clona5.6
Čas1/100
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#148_CRW_7313.jpg
Lvov - po dešti se z ulice stala říčka
AutorPetr Hendl
Pořízení04.08.2006 v 15:59
Clona8
Čas1/100
ISO100
Kompenzace0
Ohnisko31 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#149_CRW_7316.jpg
Lvov - moderní nákupní centrum
AutorPetr Hendl
Pořízení05.08.2006 v 09:41
Clona10
Čas1/320
ISO200
Kompenzace-1/3
Ohnisko18 mm
Přímý odkazhttps://www.hendl.cz/photo/2006-07-26-Ukrajina.html#150_CRW_7321.jpg